Budowanie profesjonalnego wizerunku zawodowego, opiera się nie tylko na bogatej wiedzy i doświadczeniu, ale także stosownym ubiorze. Szafa eleganckiego mężczyzny robiącego karierę zawodową powinna zawierać dobrze skrojone marynarki i spodnie, a także klasyczne koszule. Pierwsze wrażenie robi się wyłącznie raz, więc warto postawić na biznesowy, męski look. Moda biurowa nie musi być nudna i przewidywalna, wystarczy umiejętnie dopasowywać strój do wymogów własnej sylwetki. W dobrze skrojonej marynarce każdy mężczyzna może prezentować się nienagannie. Ubiór bezwzględnie musi być dostosowany do rangi zajmowanego stanowiska i wewnętrznej kultury firmy. Nadmiernie casualowy look, może zostać odczytany jako brak profesjonalizmu.
Co to jest biznesowy dress code?
Zbiór zasad określających rodzaj akceptowalnego ubioru w pracy to nic innego jak dress code. Obowiązuje również podczas rozmów kwalifikacyjnych i biznesowych spotkań. W wielu firmach jego ramy określają wewnętrzne przepisy, co oznacza, że w każdym przedsiębiorstwie stosowny ubiór może być postrzegany nieco inaczej. Niezależnie od rodzaju zajmowanego stanowiska i pełnionej funkcji, wygląd eleganckiego mężczyzny powinien być schludny, zadbany i nienaganny.
Podstawowe zasady dress code’u dla mężczyzn
W każdej firmie wymagany jest inny rodzaj ubioru. W niektórych akceptowalny jest nieco luźniejszy, bardziej casualowy styl, co najprościej rzecz ujmując, zakłada obecność eleganckich spodni i klasycznej koszuli. W innych przedsiębiorstwach dress code jest znacznie bardziej oficjalny i bezwzględnie narzuca konieczność noszenia garnituru i krawatu. Podstawowe zasady dress code’u są takie same niezależnie od wewnętrznych ustaleń obowiązujących w poszczególnych miejscach pracy:
- Koszule z krótkim rękawem są nieeleganckie i nieprofesjonalne. Nie należy ich zakładać do pracy ani na spotkania biznesowe. Nawet latem, niedopuszczalne są krótkie rękawy. W wielu firmach klimatyzacja zapewnia komfort nawet w przypadku wyższych temperatur panujących na zewnątrz. Koszula z dobrego materiału zapobiegnie nadmiernemu poceniu się.
- Buty i skarpetki powinny być kolorystycznie dobrane do spodni. Zaleca się wybór ciemnych, skórzanych, eleganckich pantofli w kolorze czarnym lub granatowy. Skarpetki muszą być na tyle długie, aby swobodnie zakrywać łydkę.
- W zewnętrznych kieszeniach marynarki nie należy umieszczać żadnych przedmiotów. Podobnie jak w kieszeniach spodni. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w klasyczną aktówkę.
- Biżuteria musi ograniczać się do niezbędnego minimum, czyli obrączki, zegarka i spinek do mankietów koszuli. Nadmiar dodatków wygląda nieprofesjonalnie.
- Wygląd musi być schludny i zadbany – niedopuszczalny jest dwudniowy zarost, nadmiar perfum i niechlujna fryzura.
Koszula
Podstawę udanej stylizacji stanowi odpowiedni dobór koszuli. Jest ona niezbędnym elementem zarówno do garnituru w wersji bardziej oficjalnej, jak i luźniejszym casualowym biznesowym outficie. Należy zwrócić szczególną uwagę na fason, kolor i materiał. Nie bez znaczenia jest także sposób noszenia koszuli.
- Fason
Najbardziej eleganckie są dobrze dopasowane klasyczne koszule na spinki. Bez względnie muszą mieć długi rękaw i odpowiednio dobrany rozmiar kołnierzyka do owalu twarzy (do wyboru są kołnierzyki klasyczne, włoskie i pół-włoskie). Koszula nie może być ani zbyt obcisła, ani za luźna. Dobrym wyborem są taliowane koszule, które podkreślają męską sylwetkę i są niezwykle eleganckie.
Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/koszule/31255-charles-5-classic.html#/rozmiar-3xl/kolor-bialy
- Kolor
Najbezpieczniejszy i najbardziej klasyczny jest kolor biały. Dopuszczalne są również koszule pastelowe – delikatne błękity, blade róże i écru. W niektórych firmach można pozwolić sobie na ciemniejsze kolory np. granatowy. Wybór innego koloru niż biały zależy w dużej mierze od stopnia swobody panującej w miejscu pracy. W niektórych firmach widziany jest jako przejaw własnego charakteru i ciekawej osobowości, zaś w innych nie jest w ogóle dopuszczalny.
Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/koszule/32181-charles-14-classic.html#/rozmiar-l/kolor-niebieski
- Materiał
Koszula zakładana do pracy lub na rozmowę kwalifikacyjną powinna być wykonana z dobrych jakościowo materiałów, zawierających w składzie jak najwięcej surowców naturalnych – np. bawełny. Dzięki temu tkanina będzie przepuszczała powietrze i zapewni wysoki komfort noszenia. Materiał nie może być prześwitujący.
Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/koszule/31786-charles-8-classic.html#/rozmiar-3xl/kolor-bialy
Bardzo ważny jest sam sposób noszenia koszuli. Wszystkie guzki powinny zostać zapięte – także te na kołnierzyku. Rękawy muszą zostać opuszczone – podwinięte są bardzo nieprofesjonalne i nieeleganckie. Bezwzględnie należy wpuścić koszulę w spodnie. Całość powinna prezentować się elegancko i schludnie. Dobrze dobrana, czysta i wyprasowana koszula to podstawa biznesowej stylizacji.
Marynarka
Zgodnie z zasadami oficjalnego dress code’u marynarka jest niezbędnym elementem outfitu. Powinna być ona idealnie dopasowana do sylwetki – wśród wielu fasonów wyróżnia się dwa podstawowe:
- W stylu europejskim
To taliowana marynarka, która jest węższa i bardzo dobrze prezentuje się na szczupłych mężczyznach.
- W stylu amerykańskim
Jest bardziej swobodna od marynarki taliowanej. Pozwala na sprytne ukrycie mankamentów sylwetki – np. wystającego brzucha. Jest odpowiednia dla mężczyzn, których sylwetka jest daleka od ideału.
Dobrym wyborem jest zakup matowej i gładkiej marynarki. Prążki i wzory nie prezentują się profesjonalnie. Jeśli model zapinany jest na jeden guzik wówczas, taki fason doskonale równoważy proporcje sylwetki. Marynarka zapinana na dwa lub trzy guziki może optycznie skracać sylwetkę, dlatego mogą sobie na nią pozwolić wysocy panowie. Bardzo ważny jest sposób noszenia marynarki – należy pamiętać o zapięciu wszystkich guzików w oficjalnych sytuacjach, a także w momentach, gdy np. wstajemy kogoś przywitać. Siadając, guzik powinien zostać rozpięty.
Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/kurtki-i-marynarki/31223-maxim-1.html#/rozmiar-s/kolor-granatowy
Spodnie
Materiał i kolor spodni powinien być taki sam jak materiał i kolor marynarki lub bardzo zbliżony. Najważniejszy jest odpowiedni fason – długość, pozwalająca na swobodne położenie się materiału na bucie, kant- który przebiega równo i nie zagina się, a także obwód – nie za ciasny i nie za luźny. Idealne zestawienie spodni z marynarką tworzące spójną całość to podstawa biznesowego dress code’u.
Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/spodnie/31262-joseph-4.html#/rozmiar-31/kolor-granatowy
Krawat
Krawaty występują w bardzo wielu wersjach – długie, krótkie, szerokie lub wąskie. Bardzo popularny fason tak zwany „śledzik”, który jest bardzo długi i wąski, pasuje wyłącznie wysokim i szczupłym mężczyznom. W przypadku masywniejszej sylwetki, taki rodzaj krawatu staje się po prostu niewidoczny w stylizacji. Długość krawatu powinna sięgać do paska spodni. Kardynalnym błędem jest wybór zbyt długiego krawatu, który wystaje spod marynarki.
Buty
Obuwie to wizytówka eleganckiego mężczyzny. Klasyczny krój i kolor dopasowany do barwy garnituru to uzupełnienie wizytowej stylizacji. Od indywidualnych gustów i preferencji zależy wybór tego, czy będą to buty ze skóry lakierowanej, czy matowej. Bezwzględnie muszą być one czyste, zadbane i wypastowane. Niedopuszczalne jest jasne, sportowe obuwie. Skarpetki muszą być kolorem dobrane do barwy obuwia i garnituru. Zaleca się wybór skarpet z dobrych materiałów, które pozawalają skórze oddychać. Skarpetka musi mieć odpowiednią długość – zakrywającą łydkę.
Dodatki i akcesoria
Elegancki mężczyzna nie może się obejść bez klasycznej aktówki, torby, teczki lub małej walizki. Plecak i toby listonoszki, są niestosowne i pasują raczej do codziennych casualowych stylizacji. Kolejnym atrybutem nowoczesnego mężczyzny jest elegancki pasek. Należy zwrócić na wielkość klamry, która nie może być ani za duża, ani zbyt ekstrawagancka. Najbezpieczniejszym wyborem są klasyczne, skórzane paski.
Czego należy się wystrzegać
Oficjalny dress code, pomaga w stworzeniu odpowiedniej stylizacji do pracy, na biznesowe spotkanie lub rozmowę kwalifikacyjną. Aby nie popełnić faux-pas, należy uważnie kompletować garderobę:
- Najbardziej eleganckie są jednobarwne koszule – zarówno te w kolorze białym, pastelowym i bardziej intensywnym. Wszelkie wzory i kolorowe printy, należy pozostawić na mniej oficjalne okazje.
- Koszula nie może być prześwitująca. Jeśli materiał jest zbyt cienki, należy pamiętać o założeniu podkoszulki.
- Zakładając krawat, należy pamiętać o jego właściwym zawiązaniu. Niedopuszczalne jest poluzowywanie krawata i odpinanie guzików na kołnierzyku.
- Dress code wyklucza możliwość zakładania jeansów na biznesowe spotkania i rozmowy kwalifikacyjne. Najodpowiedniejsze są spodnie materiałowe, które pasują kolorystycznie do marynarki.
Podsumowanie
Oficjalny dress code dla mężczyzn jest wyznacznikiem zasad dotyczących ubioru. Każdy elegancki i nowoczesny mężczyzna powinien wiedzieć jak się ubrać do pracy, na spotkanie z klientami lub rozmowę kwalifikacyjną. W zależności od stanowiska i wewnętrznej kultury panującej w firmie należy dopasować outfit, który będzie stosowny i odpowiedni. Należy pamiętać, że wizerunek jest elementem budowania własnej pozycji zawodowej i powinien on być profesjonalny, schludny i zadbany. Elegancki mężczyzna nosi dobrze skrojone marynarki, klasyczne koszule z długim rękawem i odpowiednio dopasowane spodnie. Wszystkie poszczególne elementy garderoby muszą do siebie pasować, głównie pod względem kolorystyczny. Właściwe dobranie rozmiaru i fasonu odzieży gwarantuje stylistyczny sukces. Mając wysportowaną i proporcjonalną sylwetkę należy postawić na taliowane koszule i marynarki. W przypadku drobnych mankamentów figury, odpowiedniejsze będą luźniejsze fasony marynarek, które nie są nadmiernie opięte. Jasne garnitury, koszule we wzory i obuwie sportowe to potencjalne czynniki sprzyjające popełnieniu stylistycznej gafy. Należy się ich wystrzegać i stawiać na klasyczne formy, jednolite kolory i eleganckie dodatki.